Bıha’nın Sektörümüze Olan Katkısı

  Sektörün sağlıklı büyümesi için her ülkede BIHA gibi yetkin kuruluşlara ihtiyaç vardır. 1960’11 yıllarda temeli atılan BIHA (Bundesinnung der Hdrakustiker)’nın sektörümüzün oluşmasına ve bilim temelleri üzerinde yükselmesine önemli katkısı oldu. Ortopedik sorunların giderilmesi için, ortopediste ve protezciye, görme sorunlarının azaltılması ve giderilmesi için optikerlere ihtiyaç olduğu gibi; işitme sorunu olan bireyler için de duyma akustikerlerine/ Odyologlara ihtiyaç vardır. BİHA, 1972 yılında bu alandaki eksikliği fark ederek AfH  (Akademie für Hörgerâte-Akustik [Sonradan ismi AFH Akademie tür Hörakustik olarak değiştirildip isimli akademiyi kurdu. Bu girişim, erken alınan bir önlem adımıydı ve yeni bir sektörün oluşmasına katkılar sundu.

  Gelişmiş ülkelerde sektör belirli bir seviyeye yükseldiği halde, hala önemli eksikleri bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde ise, sektör bahse konu olamayacak kadar küçük ve kalitesiz bir büyüme seyri göstermektedir.

 Sektörün sağlıklı büyümesi için her ülkede BİHA gibi yetkin kuruluşlara ihtiyaç vardır. Sektör Almanya’da 6000 civarındaki işitme merkezinde profesyonel uygulamalarla varlığını sürdürüyor ve 1 milyon adedin üzerinde işitme cihazı 1,4 milyar Euro ciro ile satılabiliyorsa, bunda BİHA’nın yadsınamayacak bir payı vardır.

 BİHA, bir eğitim kurumu olan AFH ile sektörün eğitim sorununu çözerken; kurumun kendi merkezi de sektörün siyasi yönünü temsil eder, hukuksal haklarını korur ve sağlık sigortalarıyla anlaşmalar yapar.

Avrupa’nın en saygın kuruluşlarından olan BIHA, İCAAD ile tecrübelerini paylaştığı gibi, Arap Akademi ile, Avusturya, İsviçre, İsrail, Çin gibi ülkelerdeki ilgili kuruluşlarla ve diğer ülkelerle de tecrübelerini paylaşmaktadır.